ORTADOĞU

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 10.3.2019 14:49:03

Arap Birliği: Bölgenin istikrarı, Filistin meselesine adil ve kapsayıcı bir çözüm getirilmesinden geçer

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Mısır’ın başkenti Kahire’de buluştu. Arap Birliği: Bölgenin istikrarı, Filistin meselesine adil ve kapsayıcı bir çözüm getirilmesinden geçer

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Mısır’ın başkenti Kahire’de buluştu. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, "Bölgenin istikrarı, Filistin meselesine adil ve kapsayıcı bir çözüm getirilmesinden geçmektedir" dedi.

Arap dışişleri bakanları toplantısının 151. turu dün Kahire'deki Arap Birliği Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Somali Dışişleri Bakanı Ahmed İsa Avad'ın başkanlık ettiği toplantıda yapmış olduğu konuşmada, Amerikan yönetimi tarafından iki yıl önce hazırlanan Ortadoğu barış planından olumlu bir sonuç alınamadığını tam tersine Filistinliler aleyhindeki karar ve uygulamaların arttığını ifade etti.

Ebu Gayt, "Filistin meselesi önceliğimizdir. Bölgenin istikrarı, Filistin meselesine adil ve kapsayıcı bir çözüm getirilmesinden geçmektedir. Bu da ancak başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması ve Filistin topraklarındaki işgalin sona ermesiyle sağlanabilir. Filistin topraklarındaki gelişmeleri dikkatli bir şekilde endişe ile izliyoruz" ifadelerini kullandı.

Mart ayı sonunda Tunus'ta yapılacak Arap Birliği Zirvesi'ne de değinen Ebu Gayt, zirvede liderlerin Arap ülkelerinin içinde bulunduğu krizleri çözecek bir yol açmaları temennisinde bulundu.

Toplantıda Ebu Gayt'ın ardından Filistin, Cezayir, Somali, Libya ve Cibuti dışişleri bakanları da birer konuşma yaptı. Bakanlar konuşmalarında Filistin meselesinin yanı sıra Suriye, Yemen ve Libya krizlerini de değerlendirdi.

Diğer yandan, toplantıda konuşma yapan diğer bir isim olan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de, Suriye krizine son verilmesi gerektiğini belirtti. Şükri, "Kahire, Arap’ın Avrupa ile işbirliğini sürdürmekle ilgileniyor." dedi. Suriye konusunda ise “Bu ülkedeki krize artık son verme zamanı geldi” açıklamasında bulundu.

El-Arabiyye haber ajansının bildirdiğine göre Şükri, Libya'daki durum hakkında, "Libya'da uzlaşmaya varmak zaruridir" diyerek, bölgedeki kanamaların kabul edilemez olduğunu söyledi. Şükri, "Mısır, aşırıcılık ve terörizmle mücadelede kardeşleriyle işbirliği içinde kalmaya devam ediyor ve tüm çatışmalara barışçıl bir çözümü destekliyor." açıklamasında bulundu.

Toplantı, Tunus'ta yapılacak Arap Birliği Zirvesi öncesinde hazırlık olarak değerlendiriyor.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09