TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 11.1.2017 22:50:49

Anayasa değişiklik teklifinin 3. maddesi 341 oyla kabul edildi; oylama öncesi AKP'li ve CHP'li vekiller yumruklaştı

Anayasa değişiklik teklifinin 3. maddesi 341 oyla kabul edildi; oylama öncesi AKP'li ve CHP'li vekiller yumruklaştı Anayasa değişiklik teklifinin 3. maddesi  341 oyla kabul edildi; oylama öncesi AKP

Meclis Genel Kurulu'nda anayasa değişiklik teklifinin oylaması sırasında AK Parti ve CHP'liler arasında kavga çıktı. İki partinin vekilleri arasındaki gerilimin yumruklaşmaya vardığı görüldü. Öte yandan TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin üçüncü maddesine 341 kabul, 139 ret oyu verildi.
 
Başkanlık sistemini öngören Anayasa değişiklik paketinin maddelerinin Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesinde ikinci gün başladı. 18 maddelik paketin seçilme yaşının 25'ten 18'e düşürülmesini öngören 3. maddesi oylanacakken, gizli oylama tartışması kavgaya yol açtı.
 
Anayasa'nın "Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır" maddesine 'tarafsız' ibaresi de eklenmesini öngören ilk madde ve milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkaran ikinci maddenin kabulünün ardından, 18 maddelik Başkanlık sistemini öngören Anayasa değişiklik paketinin seçilme yaşının 25'ten 18'e düşürülmesini öngören 3. maddesi Meclis'te görüşülmeye başlandı. 3. maddede 'askerlikle ilişiği olanların' milletvekili adaylığına başvuramaması da öngörülüyor.
 
Sırasıyla CHP adına Haluk Koç, HDP adına Mithat Sancar, MHP adına Zühal Topcu, AK Parti adına Yalçın Akdoğan konuştu.
 
CHP, 'Anayasaya aykırı olduğu' iddiasıyla, maddenin tekliften çıkarılması yönünde önerge verdi. Önerge üzerinde konuşan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, bugün doların 3.93 lira, euro'nun ise 4.11 lira olduğunu ifade ederek, "Döviz her geçen gün artıyor, doludizgin gidiyor" dedi. Kulislerde bir söylenti olduğunu ifade eden Tezcan, "Deniliyor ki 'Eğer bu anayasa değişikliği geçmez ise AKP erken seçim yapar ve milletvekilliğiniz de biter'. Ben milletvekillerinin buna imkan vereceğini tahmin etmiyorum. AKP, bu değişiklik geçse dahi 6 ay içinde erken seçim kararı alabilir, milletvekilleri bunu bilsin" dedi. CHP'nin önergesi, konuşmaların ardından kabul edilmedi.
 
HDP'nin de 'maddenin tekliften çıkarılmasına' ilişkin önergesi reddedildi.
 
Konuşmaların ve önergelerin ardından madde oylanacakken, gizli oylama tartışması kavgaya yol açtı. Kavga üzerine üçüncü maddenin oylaması tekrar edildi.
 
TBMM Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliği teklifinin üçüncü maddesine 341 kabul, 139 ret oyu verildi.
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09