Amerika'nın saldırıları Afganistan'da 13 can daha aldı

Afganistan’da bir bilirkişi heyeti, ABD tarafından yapılan yakın tarihli bir hava saldırısı sonucu en az 13 sivilin yaşamını yitirdiğini ortaya çıkardı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Press TV’de yer alan habere göre Afganistan’daki bilirkişi heyeti üyesi bir kişi bugün, çoğunluğu kadın ve çocuk olan 13 sivilin, ABD’nin Çarşamba günü kuzeydoğudaki Parwan ilinde yaptığı hava saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini söyledi. İlk belirlemeler, bilançonun 8 kişi olduğunu belirtmişti.

Kabil’de düzenlenen bir basın toplantısında Afgan yetkili, kurbanların çoğunun kadın ve çocuklar olduğunu ifade etti.

Söz konusu bilirkişi heyeti, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin saldırıyla ilgili bir soruşturma yapılması emri üzerine çalışmaya başladığı belirtiliyor.

Afganistan’da, ABD liderliğindeki yabancı kuvvetlerin, çoğu gece baskınları ve hava saldırıları olmak üzere işledikleri cinayetler sonucu, çok sayıda sivil yaşamını yitirdi ya da yaralandı. Söz konusu can kayıpları son aylarda, Afgan hükümetinin yabancı güçlere sivilleri öldürmekten kaçınmaları yönündeki taleplerine rağmen arttı.

Afgan halkı ülke genelinde bu tip saldırıları kınayan birçok gösteri düzenledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, son dönemde Amerika’nın saldırılarına karşıt bir tutum sergilese de bu güne dek takındığı tavır bunun zıddını gösteriyordu. Bu sebeple, ülkenin kritik bir dönemde olduğu böyle bir zaman diliminde Karzai’nin tavırları akıllarda soru işaretleri uyandırıyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09