ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 14.12.2015 15:41:47

Amerikan askeri Afganistan'da yeniden sıcak çatışmada

Afganistan'da "Kararlı Destek Misyonu" kapsamında bulunan Amerikan askerlerinin Taliban'ın güçlendiği bölgelerde gruba karşı düzenlenen operasyonlara askeri destek verdiği açıklandı Amerikan askeri Afganistan

Afganistan'da "Kararlı Destek Misyonu" kapsamında bulunan Amerikan askerlerinin Taliban'ın güçlendiği bölgelerde gruba karşı düzenlenen operasyonlara askeri destek verdiği açıklandı
 
Afganistan'da bulunan Amerikan özel kuvvetlerinin Helman eyaletinde Taliban ile çatışmalara öne sürüldü. 2014 yılı sonunda NATO, Afganistan'daki askeri operasyonlarına son vermişti. Ancak ülkede artan Taliban tehdidi nedeniyle bu  kurallar değişmeye başladı. İlk olarak hava operasyonları başladı. Bugünlerde ise kara operasyonlarında Amerikan özel kuvvetlerinin de katıldığı ve Taliban'la çatışmaya girdiği iddia ediliyor.
 
Amerikan güçlerinin Helmand'da daha büyük bir mücadelede rol alıyor olup olmadığını sorusuna, bir ABD askeri sözcüsü Albay Michael T. Lawhorn doğrudan cevap vermemekle birlikte, Afgan güçlerinin çabalarından övgü ile bahsetti. New York Times gazetesinin üst düzey bir diplomata dayındırdığı haberde Helmand'ın şehir merkezi olan Laşkarga'nın tehlikeye düşmesi ve Helmand'daki ilçelerin Taliban'ın eline geçmesinin ardından bölgede Taliban'a karşı operasyonlar başlatıldı. Bu operasyonlara Amerikan özel kuvvetlerinin de katıldığı belirtildi. Albay Lawhorn, Helmand'ın tartışmalı bir alan olduğunu belirterek "Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri isyancı ve Taliban faaliyetlerini bozmaya yönelik az beş tane büyük operasyonlar yaptık." açıklamasında bulundu.
 
 Laşkarga polis teşkilatı adına konuşan bir sözcü Şah Muhammed Aşna, "NATO kuvvetleri artık Afgan güvenlik güçlerine yardımcı oluyor," diyerek iddiaları doğruladı. Marja ve Kanaşin ilçelerinde geçen hafta üç büyük saldırı gerçekleştirilen  hükümet operasyonlarının, NATO hava saldırısı desteğiyle yapıldığını ve operasyonun Sangin ilçesi'nde hala devam ettiğini açıkladı.
 
Bugün 42 ülkeden 13.100 NATO askerinin, eğitim amaçlı bulunduğu Afganistan'da diğer ülkelerin kara kuvvetlerinin kural olarak, muharebe operasyonlarına katılması yasak.

Kaynak : Dünya Bülteni

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09