Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 18.9.2016 16:45:31

Amerika, Yemen Barışına Arabulucu Olamaz

Amerika'nın Yemen'deki insani ve siyasi kriz ile ilgili olarak diplomatik bir insiyatif çabası içinde olduğu iddialarının basına yansıması üzerine Yemen Ensarullah hareketinden Amerika'nın savaşın asli unsurlarından biri olduğu gerekçe gösterilerek bu tür bir ihtimale kesinlikle karşı çıkılacağı vurgulandı. Amerika, Yemen Barışına Arabulucu Olamaz

İslâmi Analiz / Haber Merkezi

Amerika'nın Yemen'deki insani, siyasi ve askeri kriz ile ilgili olarak diplomatik bir insiyatif çabası içinde olduğu iddialarının basına yansıması üzerine Yemen Ensarullah hareketinden Amerika'nın savaşın asli unsurlarından biri olduğu gerekçe gösterilerek bu tür bir ihtimale kesinlikle karşı çıkılacağı vurgulandı.

Basına yansıyan bilgilere göre ABD, İran'a resmi bir mesaj göndererek Yemen'de taraflar arasında diyalog kurulması için bir çalışma başlatma talebinde bulunmuştu. İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı açıklamada bazı basın yayın organlarından, ABD’de Yemenle ilgili bir mesaj aldığı iddialarını reddederek, "İran Dışişleri Bakanlığı üçüncü taraflarla diyalog için her hangi bir mesaj almamıştır ve bu iddia yalanlanmaktadır" dedi.

Tasnimnews'te yer alan habere göre Yemen Ensarullah hareketi sözcüsü Muhammed Abdusselam ise, Suud rejiminin Yemen halkına yönelik başlattığı savaşta Amerika’nın rolüne işaret ederek “Şimdiye kadar hiçbir şekilde Amerika’dan Yemen’deki savaşa ilişkin ateşkes açıklaması yapılmadı. Son olarak Umman’da yapılan barış görüşmelerinin Kuveyt müzakereleri ile hiçbir farkı yoktur” açıklamasında bulundu.

Muhammed Abdusselam ayrıca Amerika’nın Yemen’deki savaşın asıl sorumlusu olduğunu belirterek “ ABD Yemen’de barışı sağlayacak bir arabulucu olma sıfatına layık değildir” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09