Alman askerleri 10 ay daha Afganistan'da!

İşgalci Alman ordusunun Afganistan misyonu son kez 10 aylık bir süre için uzatılıyor.

Alman kabinesi, bugün yaptığı toplantıda, Ulusal Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) kapsamında Afganistan'da görev yapan Alman askerlerinin görev süresini uzatma kararı alarak bu yöndeki yasa tasarısını  Federal Meclis'e sevk etti. Federal Meclis'te görüşülecek yasa tasarısının onaylanması bekleniyor.

Almanya'nın bu yılın sonunda bu ülkedeki misyonunun sona erdireceği ancak Afgan ordusuna danışmanlık yapmak ve eğitim vermek amacıyla 600 ila 800 Alman askerinin kalacağı ifade edildi. Alman askerlerinin Afganistan'da kalması için BM'nin karar alması, başka ülkelerinin bu misyona katılması ve NATO ile Afganistan arasında ''Kuvvetler Statüsü Sözleşmesinin'' imzalanmasının ön şart olduğu belirtildi.  

Kabinede Afganistan ile ilgili ilerleme raporu görüşülürken, raporda Afganistan’daki güvenlik durumunun birçok bölgede kontrol edilebilir olduğu ancak ülkenin doğu ve güneyindeki kırsal bölgelerde güvenliğin kontrol edilemediği ifade edildi.

Öte yandan kabinenin Mali'de bulunan Alman askerlerinin sayısını arttırma kararı aldığı bildirildi. Federal Meclis tarafından kabul edilmesi durumunda Almanya'nın asker sayısının üst sınırını 180'den 250'ye çıkaracağı kaydedildi. Alman ordusu, AB Misyonu kapsamında 1 yıldan beri Mali ordusuna eğitim desteğinde bulunuyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09