TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 11.2.2019 10:47:26

Ali Rıza Demircan: Film-dizi sektöründe Müslümanlar olarak harekete geçmeliyiz, kılıç ve hurafe ağırlıklı yapıtlarla bir yere varamayız

İlahiyatçı-Yazar Ali Rıza Demircan, web sitesinde yayınladığı yazıda sinema ve dizi sektöründe Müslümanların açılım yapması gerektiğine işaret ederek TRT’deki dizilerin bu bakımdan yetersiz olduğunu dile getirdi. Ali Rıza Demircan: Film-dizi sektöründe Müslümanlar olarak harekete geçmeliyiz, kılıç ve hurafe ağırlıklı yapıtlarla bir yere varamayız

İslami Analiz/Haber Merkezi
 
İlahiyatçı-Yazar Ali Rıza Demircan, web sitesinde yayınladığı yazıda sinema ve dizi sektöründe Müslümanların açılım yapması gerektiğine işaret ederek TRT’deki dizilerin bu bakımdan yetersiz olduğunu dile getirdi.
 
Sinema -Televizyon Dizileri ve Teklifimiz
 
Sinema filmleri ve televizyon dizilerinin milyonlarca insanımız tarafından izlendiği bir dönem yaşıyoruz. Özellikle televizyon dizileri daha bir yoğunlukla izlenmektedir. Bu dizilerin büyük çoğunluğunda İslâmî ve Millî değerlerimizle çiğnenmekte, hiçbir ahlâkî kaygıya da yer verilmemektedir.
 
ATV dahil altı- yedi kadar televizyon kanalının her gece dizilerle milyonlarca insanımız üzerinde yaptığı tahribat kelimelerle ifade edilemeyecek boyuttadır.
 
Tahribat İslami değerlere bağlı aileleri ve İmam -Hatip gençliğimizi bile etkilemektedir.
 
Çok çok önemli olmakla birlikte İktidarımızın görevi yalnızca ekonomi ve tarihi eserlerin fiziksel imarı olamaz. Mutlaka ve mutlaka bu ana konuya el atılması gerekmektedir.
 
TRT‘nin atılımları ve Diriliş, Abdülhamit, Yunus Emre benzeri örnekler önemli bir başlangıç olmakla birlikte kılıç ve hurafe ağırlıklı olup yaşadığımız hayattan büyük ölçüde kopuktur. Üstelik sayısal olarak da yeterli de değildir.
 
Teklifimiz
 
I.    Sinema ve Televizyon merkezimiz olan İstanbul’da her tür sinema ve dizi film yapılmasına imkân sağlayacak dev platolar kurulmalıdır. Yapımına başlananlar tamalanmalıdır.
 
II.   Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bağımsız bir Senaryo Yüksek Kurulu oluşturulmalıdır. İslâmî ve ahlâkî değerlerimiz üzerinde bilgili ve bilinçli üyelerden oluşturulacak bu Kurul büyük ödüller koyarak ülkemizin ilahiyatçıları, edebiyatçıları, ve tarihçileri benzeri kültürel gücünü harekete getirmeli, böylece zengin bir senaryo arşivi oluşturmalıyız.
 
Mili Eğitim Bakanlığı ve YÖK aracılığıyla devreye sokulacak Orta Öğretim Kurumları’mız ve Üniversitelerimizin katkılarıyla bu amaç gerçekleştirilebilir.
 
Bu yolla oluşturulup onaylanacak senaryoların çekimini üstlenecek yapımcılar, kurulan platolardan ücretsiz veya sembolik bir ücretle yararlandırılmalıdır. Ödül alacak yapımlara ayrıca teşvik ödülleri de verilmelidir.
 
Özel kişi ve kurumlar tarafından sunulacak ve kabul edilecek senaryoların yapımcılarına da aynı imkânlar sunulmalı ve ödüller verilmelidir.
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09