TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.2.2019 10:04:54

Ali Osman Aydın: 15 Temmuz’da makam araçlarıyla otoparklara saklananlar şimdi festivaller peşinde, namluların karşısına dikilen halk ise ucuz sebze almak için kuyrukta

Yeni Akit’in internet yazarı Ali Osman Aydın, bugünkü yazısında kamudaki israfı ele aldı. Ali Osman Aydın: 15 Temmuz’da makam araçlarıyla otoparklara  saklananlar şimdi festivaller peşinde, namluların karşısına dikilen halk ise ucuz sebze almak için kuyrukta

İslami Analiz/Haber Merkezi
 
Yeni Akit’in internet yazarı Ali Osman Aydın, bugünkü köşesinde kamudaki israfı ele aldı. Aydın, hem Ak Parti'li hem de CHP'li  belediyeleri eleştirdiği yazısında iki fotoğraf üzerinden Türkiye’nin bugünkü gerçekliğine değindi.
 
Yazının ilgili bölümü şöyle:
 
İKİ FOTOĞRAF, İKİ GERÇEK
 
1’inci fotoğraf…
 
“Dövme sucuk…Alışveriş…Sucuk… Hamsi… Deve güreşi…Buza Tırmanma… Badem Çiçeği… Edebiyat ve Şiir… Tandır…Kar… Kitap…Tiyatro… Hasat…Sahaf… Motosiklet… Geleneksel Kültür, Sanat, Doğa ve Turizm…”
 
Bunlar yakın zamanda düzenlenen festivallerin temaları ve adları…
 
Hepsi de belediyelerce organize ediliyor bu festivaller.
 
İçlerinde AK Partili olan da var, CHP’li olan da…
 
Ağustos sonunda konuşulanları hatırlayın lütfen…
 
Kamuda tasarrufa gidilecekti. Kemerler sıkılacaktı. Zor günlerden geçiliyordu.  Dış güçlerin saldırısı söz konusuydu. Herkes elini taşın altına sokacaktı. Vs…
 
Diğer fotoğrafa geçelim.
 
 2’inci fotoğraf…
 
Şehrin merkezinde bir tanzim satış aracı…. Aracın tezgahında ucuz sebzeler… O aracın önünde bir kilometreden daha uzun bir kuyruk… Kuyrukta bekleyen her kesimden, her yaştan insan, insanımız… Bütün bu bekleyişin amacı, markettekinden, pazardakinden biraz daha ucuz birkaç parça sebze alabilmek… Hepsi bu kadar.
 
İki fotoğrafı yan yana koyup bakarken şunları görüyoruz: Yerel yönetimlerde neşeyle dolu festival havası eserken, vatandaşı hayat pahalılığının sert rüzgarları savuruyor.
 
Festivallerdeki coşku ile tanzim satış kuyruğundaki bezgin bekleyiş arasında yaman bir çelişki var. Ancak bu ekonomik değil, ahlaki bir çelişki. Bu çelişkiyi yöneticiler nasıl görmezler? Nasıl vatandaşlar üç kuruş için o uzun kuyruklarda saatlerce beklerken konser organize edip eğlenebilir, seçim çalışmalarına katkı olmasını umabilirler? Vatandaşın parasını bu tür fuzuli etkinliklere harcayabilir ya da bunları yapanlara göz yumabilirler!
 
Hani aynı gemideydik…
 
Hani “beka, bağımsızlık” mücadelesi veriliyordu?
 
Hani 15 Temmuz’dan hiçbir farkı yoktu bu mücadelenin…
 
Gerçi 15 Temmuz’da da durum pek farklı değildi. O gün de sıradan insanlar olarak bizler “köprüde” ve caddelerdeyken, çok azı hariç o siyah audiler, mercedesler ya kayıplara karışmışlardı ya da bir takım otoparklara saklanarak sosyal medyadan biz zavallı halkı sevk ve idare ediyorlardı! O zaman namlu karşısında bekleyen vatandaş şimdi de sebze kuyruklarında bekliyor. O zaman otoparklarda saklanan lüks makam araçları şimdi de festival alanlarındaki otoparkları süslüyor. Ama diğer tarafta da ucuz sebze kuyrukları uzuyor… Kuyruk da festival de aynı zamanda, aynı şehirde var oluyor. Bu iki fotoğraf arasındaki çelişki düzelmeden topyekûn ekonomik savaş verildiğine kimseyi inandıramazsınız. Halk tanzim sırasında saatlerce bekler ama o festivallerin ve devlet kesesinden yapılan pahalı seçim harcamalarının içinde açtığı yarayı unutmaz.   
 
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09