Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 27.9.2016 15:36:23

Ali Abdullah Salih: Suud benden Husilere karşı İhvan ve Hadi ile ittifak kurmamı istedi

Ali Abdullah Salih: Suud benden Husilere karşı İhvan ve Hadi ile ittifak kurmamı istedi Ali Abdullah Salih: Suud benden Husilere karşı İhvan ve Hadi ile ittifak kurmamı istedi

İsami Analiz/Haber Merkezi

Mısır İhvanı'nı 'terör örgütü' ilan eden Suud, Ali Abdullah Salih'ten Yemen İhvanı ve Hadi ile ittifak kurmasınıı istemiş
 
Yemen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Yemen ve İran arasında herhangi bir ortaklık bulunmadığını söyledi.
 
Rai El-Youm'un haberine göre; İran ile ittifak kurulduğu yönündeki iddiaların Suudi Arabistan tarafından Yemen'e müdahale etmek için ortaya atıldığını belirten Salih, başkanlığı döneminde Suud'un kendisinden Husilere karşı Müslüman Kardeşler ve Mansur Hadi ile bir ittifak kurmasını istediğini ama bunu reddettiğini söyledi.
 
26 Eylül Devrimi'nin 54. yılı münasebetiyle Yemen Today televizyonuna açıklamalarda bulunan Salih, 'Halkımız 26 Mart 2015'te başlayan ve hiçbir gerekçesi olmayan saldırılardan dolayı çok büyük sıkıntılar çekti, çekmeye de devam ediyor.' ifadelerini kullandı.
 
Bu zalim savaşın Suud'un Yemen'e yönelik ilk saldırganlığı olmadığına dikkat çeken Salih, 1962 devriminden sonra da 1970'e kadar Yemen'in toplumsal ve kültürel gelişimine karşı zalim bir savaş verildiğini hatırlattı. 

Yemen'de Suud işgaline karşı direnişin başını çeken Ensarullah Hareketi ile Ali Abdullah Salih'e bağlı Genel Halk Kongresi, Yemen’in yönetimi için Yüksek Siyasi Konsey oluşturmuştu.

Salih'ten Ensarullah'a karşı Yemen İhvanı ile ittifak kurmasını isteyen Suud rejimi, 2014 yılında Mısır İhvanı'nı 'terör örgütü' ilan etmiş uluslararası alanda İhvan'ın 'terör örgütü' sayılması için de çok yoğun lobi faaliyeti yürütmüştü.

Suud rejimi, kendi sınırları içerisinde de her türlü İhvan yapılanmasına karşı sıkı tedbirler almış, Seyyid Kutub, Hasan El-Benna, Mevdudi, Karadavi ve bir çok yazarın kitaplarını yasaklamıştı.


Suud rejiminin, Malezya'daki İhvan yapılanmalarıyla mücadele etmesi için de Malezya başbakanı Necip Abdürrezzak'ın hesabına 681 milyon dolar aktardığı ortaya çıkmıştı.  

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09