"Afrika'daki birçok çatışmanın arkasında ABD ve İsrail'in kirli elleri var"

Siyasi analist Stephen Lendman, Güney Sudan ve tüm Afrika kıtasındaki mevcut çatışmaların arkasında Amerika ve İsrail rejiminin ‘kirli ellerinin’ olduğunu söyledi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Pazartesi günü Press TV’ye verdiği röportajda, ABD’de yaşayan yazar ve radyo programcısı Stephen Lendman, Güney Sudan’daki şiddeti ‘içler acısı’ olarak niteleyerek, bunların çok fazlasının arkasında Washington ve İsrail’in kirli ellerinin bulunduğunu dile getirdi.

Lendman ayrıca, ‘kavgacı’ ABD hükümeti ve müttefiklerinin, Güney Sudan’ın 2011’de Sudan’dan ayrılmasının arkasındaki başlıca sebep olduğunu belirtti.

Güney Sudan’daki şiddet olayları, Devlet Başkanı Salva Kiir’in eski bir başkan yardımcısı olan ve geçtiğimiz Temmuz’da işinden atılan Riek Machar’ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından patlak verdi. Ülkedeki çatışmalar, hükümet ve isyan güçlerini resmi ateşkes görüşmelerine başlatma çabalarına rağmen devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği(UNHCR) 10 Ocak’ta, Güney Sudan’daki çatışmanın o güne dek yaklaşık 43,000 kişiyi komşu ülkelere kaçmaya ittiğini söylerken, 232,000 Güney Sudanlının ise ülke içinde başka yerlere göç ettiğini açıkladı.

Afrika’yı, tarih boyunca en çok sömürülen kıta olarak niteleyen analist, Tel Aviv rejiminin ve Batılı müttefiklerinin Afrika ülkelerindeki krizlere çok fazla karışmış olduğunun altını çizdi.

Lendman, “Eğer manipülasyon, kaynakları kontrol altına almak ve bölgesel hakimiyet için devam etmeseydi.. Bu çatışmaların çoğu ya olmazdı ya da çok daha küçük olurdu” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09