"Afrika yeni bir tür sömürgecilikle karşı karşıya"

Amerikalı analist Phil Wilayto, sömürgeciliğin yeni bir şekli konusunda uyarıda bulunarak, Amerikalı aktivistleri Afrika’nın militaristleştirilmesine karşı çıkmaya çağırdı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

ABD Afrika Komutanlığı askeri operasyonları komutan yardımcısı olan Korgeneral Steven Hummer, Military Times’a binlerce ABD deniz piyadesinin önümüzdeki yıllarda Washington’un küresel çaptaki ‘yeniden düzenleme’ projesi kapsamında Afrika’ya yerleştirilebileceğini söyledi.

Virginia Defender Newspaper(Virginia Savunucu Gazete)’ın editörü Phil Wilayto, “Amerika geçen yıl, Başkan Barack Obama’nın liderliği altında, Afrika genelinde, sanırım, 3,000 asker gönderme taahhüdünde bulundu” dedi. Wilayto, “Bu ABD’nin Afrika’daki toplam asker sayısının bu yıl içinde yaklaşık 5,000’e ulaşacağı anlamına geliyor. Ki bu askerler Afrika’daki toplam 54 ülkenin 38’ine yayılmış durumda. Bu askerlerin kıtada 100 civarında ayrı misyon yürüttüğü tahmin ediliyor” şeklinde konuştu.

Wilayto şöyle devam etti: “Onlar askeri varlıklarını genişletirken, Afrika kendi içinde siyasi bir soruna sahip. Afrika ülkeleri yeniden sömürgeleştirilme ihtimaline karşı çok hassas ve Batılı güçlerle mevcut ilişkileri, gerçekten de bir çeşit yeni-sömürgeleştirme.”

Wilayto, insanların genelde Afrika’nın çok fakir olduğunu düşünmesine rağmen bu kıtanın, muazzam elmas, altın, kobalt, uranyum ve nikel kaynaklarına sahip olduğunu belirtti.

Kanada kaynaklı Küreselleşme Araştırmaları Merkezi’ne göre, Washington’un Afrika’ya müdahalesi Amerika’nın kapitalist sisteminin, askeri-endüstriyel kompleksinin ve küresel ekonomik üstünlüğünün ömrünün uzunluğunu garanti altına alacak değerli doğal kaynakları ve siyasi nüfuzu güvenceye alma arzusundan kaynaklanıyor.

Wilayto sona olarak, “Batı’dakilerin, özellikle de ABD’dekiler olarak bizlerin Afrika’nın bu şekilde militarize edilmesine ve karşı çıkma ve bunun sebeplerini ortaya çıkarma sorumluluğumuz var” dedi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09