ORTADOĞU

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 14.5.2018 11:22:00

Afganistan: İran’a yönelik tehditlere izin vermeyiz

Afganistan Savunma Bakanı General Tarık Şah Behrami, ülkesinin hiç bir koşulda Afganistan topraklarından İran’ı tehdit etmelerine müsaade etmeyeceğini vurguladı. Afganistan: İran’a yönelik tehditlere izin vermeyiz

Afganistan Savunma Bakanı General Tarık Şah Behrami, ülkesinin hiç bir koşulda Afganistan topraklarından İran’ı tehdit etmelerine müsaade etmeyeceğini vurguladı.

Üst düzey askeri bir heyet başkanlığında Tahran’a gelen General Behrami, Pazar günü İran milli güvenlik yüksek konseyi İMGYK Sekreteri Ali Şamhani ile görüştü.

General Hatemi, iki ülke arasındaki ilişkilerin öneminde değindiği konuşmasında Afganistan ile askeri, güvenlik, ekonomi ve kültür alanlarında işbirliğinin artırılması gerektiğini söyledi.

Görüşmede iki yetkili ikili ilişkileri ve bölgede güvenlik konularını ele aldı.

Şamhani, Amerika ve müttefiklerinin, Irak ve Suriye’de teröristleri kurtarmak ve Afganistan’a göndermek için bu ülkelerin güvenlik güçlerine saldırdıklarını kaydetti.

Afganistan artmakta olan IŞİD tehlikesine dikkat çeken İran Savunma Bakanı, IŞİD terör örgütünün Amerika tarafından kullanıldığına işaret ederek; “IŞİD terör örgütünün yok edilmesi İran İslam Cumhuriyetinin önceliğidir. Bu alanda her türlü işbirliğine Afganistan ile birlikte hazırız” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Amerika’ya güven duyulmayacağını vurgulayan General Hatemi, İran halkı ve devleti için Amerika’nın güvenilir olmayan bir ülke olduğunun 40 yıl önce ispatlandığını belirterek; “Bu ülkenin insan haklarını aykırı uygulamaları ve zulümlerini anlatmaya burada zamanımız yetmez” dedi.

 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09