Afgan yönetimi Kabil'deki saldırı için yabancı istihbaratları suçladı

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin başkanlık yaptığı Afgan Milli Güvenlik Konseyi, yabancı istihbarat teşkilatlarını Cuma günü Kabil’de bir lokantaya yapılan saldırının arkasında olmakla suçladı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Konsey, “Bu tür karmaşık ve gelişmiş saldırıların yalnızca Taliban’ın işi olması mümkün değil. Sınır ötesi istihbarat teşkilatları şüphesiz bir biçimde bu tür kanlı saldırıların arkasındadır” açıklamalarında bulundu.

Kabil’deki “Lübnan Lokantası”na yapılan saldırıyı Taliban üstlenmiş ve resmi rakamların aksine saldırıda 8 Afgan güvenlik görevlisi olmak üzere 29 kişinin öldüğünü ve bunların üst düzey yabancı işgal kuvvetleri mensupları olduğunu söylemişti. Taliban bu mekanın, üst düzey yabancı subaylar tarafından eğlence mekanı olarak kullanıldığını dile getiriyor.

Ölenlerin arasında 3 Amerikalı, iki İngiliz, iki Kanadalı ve iki Lübnanlı olduğu belirtiliyor. Bu iki Lübnanlıdan birisinin Uluslararası Para Fonu(IMF)’nun temsilcisi, diğerinin ise lokanta sahibi olduğunu ifade ediliyor.

Afgan Güvenlik Konseyi’nin açıklamalarının Pakistan istihbaratına işaret ettiği düşünülürken, Taliban ise saldırının gücü karşısında Afgan yönetiminin nasıl açıklama yapacağını ve kamuoyunu nasıl aldatacağını bilemediğini söyledi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09