Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 19.9.2016 13:29:19

Af Örgütü: Suudilerin Yemen'deki hastane saldırısında ABD yapımı bomba kullanıldı

Uluslararası Af Örgütü, bu sabah geçtiğimiz ay Yemen'de bir hastaneye yapılan hava saldırısında ABD yapımı bir bomba kullandığını duyurdu. Af Örgütü: Suudilerin Yemen

15 Ağustos'da Yemen'in kuzeyinde, Husi güçlerinin kontrolünde olan Hacca bölgesindeki Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü tarafından desteklenen bir hastaneye Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları tarafından bir hava saldırısı düzenlenmişti.

Saldırıda biri doktor 19 kişi hayatını kaybetmişti.

AFP'de yer alan habere göre Uluslararası Af Örgütü bugün, söz konusu saldırıda kullanılan bombanın ABD yapımı olduğunu duyurdu.

Buna ek olarak Af Örgütü, ABD ve İngiltere'ye Suudi koalisyonuna silah yardımı yapılmasının durdurulmasını talep eden bir çağrıda bulundu.

Af Örgütü adına saldırıda kullanılan bombanın fotoğraflarını değerlendiren bağımsız uzmanlar, bomabnın hassas güdümlü Payeway serisi ve ABD yapımı olduğunu kaydetti.

Af Örgütü'nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Philip Luther, bu olayın batı tarafından Suudi koalisyonuna sağlanan silahların hastane ve sivil hedeflere karşı kullanıldığı yönünde ciddi bir delil olduğunu belirterek, uluslararası insani hukunun çiğnendiğini dile getirdi.

Luther, Yemen'de savaşan taraflar tarafından yasadışı saldırılarda kullanılabilecek tüm silahlar hakkında kapsamlı bir amborgo uygulanması için uluslararsı soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün bu saldırı sonrasında Yemen'in kuzeyindeki 6 hastaneden kadrosunu çektiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler, Mart 2015'ten bu yana Yemen'de süregelen çatışmalarda yaklaşık 3 milyon sivilin ülkeden göç ettiğini ve çoğunluğu sivil 6600 civarı kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09