GÜNDEM

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.1.2019 09:40:48

Abdulkadir Selvi yazdı: ABD'li heyetle görüşmelerde neler yaşandı?

Ak Parti'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, ABD'li heyetin Türkiye ziyaretini konu eden bir köşe yazısı kaleme aldı. Abdulkadir Selvi yazdı: ABD

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Ak Parti'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, ABD'li heyetin Türkiye ziyaretini konu eden bir köşe yazısı kaleme aldı.

“ABD askerleri, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtleri korumaya yönelik bir anlaşma olmadan çekilmeyecek” sözleri nedeniyle Bolton'un, Ankara’da soğuk karşılandığını ifade eden Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talep ettiği halde randevunun da verilmediğini belirtti. Selvi bunlarla birlikte "Bolton, makul açıklamalarla gelseydi Türkiye’de en üst düzeyde karşılanabilirdi." ifadelerini kullandı.

Kritik görüşmenin hem perde arkası, hem de Türk heyetinin izlenimleri önemliydi. Görüşmenin en önemli noktasını ABD’nin Suriye’den çekilme takvimi ve sonrasına ilişkin yol haritası oluşturuyordu. Ancak Amerikan heyetinin bir çekilme takvimi ile gelmediği ortaya çıktı.

ABD'li heyetin herhangi bir takvim vermediğini söyleyen Selvi, "Hemen çekilme yok. Bir takvim vermediler. Çekilme 4-5 ay sürer. Çekilme sonrasına ilişkin bir plan yok. Bize bir plan sunmadılar. Edindiğimiz izlenim henüz plan oluşturma aşamasında oldukları yönünde. Bu ziyaretleri de biraz onun için yapıyorlar gibi...” dedi.

Bu süreçle ilgili Türkiye'nin çekilme sürecinde sahada boşluk olmaması için etkili bir koordinasyon yapılması gerektiğine inandığını söyledi.

ABD heyetinin görüşme sırasında birkaç kez Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Putin’in yapacağı görüşmeyi önemsediklerini ifade ettiğini aktaran Selvi. “Çekilme sonrası koordinasyon için Türkiye ile Rusya arasında yapılacak ortak yol haritasını, iki ülkenin yapacağı ortak planı ve Rusya ile yapacaklarımızı görmek istiyorlar” ifadelerini aktardı.

ABD Ulusal Güvenlik Temsilcisi Bolton'un, “Çekilme konusunda bizim görüş ayrılığımız var” dediğini ifade eden Selvi “Geri çekilmeyi yavaşlatmada İsrail’in etkisi hissediliyor” dedi..

ÜSLER VE SİLAHLAR NE OLACAK?

Selvi'nin diğer açıklamaları şu şekilde:

"Silahların geri toplanması konusunda bir planları yok. Bakacaklar...

Peki üsler ne olacak? İbrahim Kalın’ın sorusu üzerine Bolton, Suriye’de 16 üslerinin olduğu bilgisini veriyor. Üslerin ne olacağı konusu görüşmelerin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Türk heyeti, “Üsleri ya bize devredin ya da yıkın”teklifini iletiyor. Bolton, üslerin Türkiye’ye devredilmesi konusunda yeşil ışık yakmıyor. “Bakacaklarını” söylemekle yetiniyor. Bunun üzerine Bolton’a üslerin YPG’ye devredilmesinin Türkiye açısından kabul edilemez olduğu söyleniyor.

Sıra YPG’ye verilen silahlara geliyor. ABD’nin silahların geri toplanması konusunda bir planı olmadığı anlaşılıyor. Bunun üzerine, “YPG’ye verilen silahların geri alınmasıyla ilgili bir mekanizma oluşturun” önerisi getiriliyor."

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09