DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 10.3.2019 14:41:06

ABD'nin Yeni Suud Elçisi: ABD – Suud ilişkileri güçlenerek sürmeli

ABD Başkanı Trump'ın Suudi Arabistan'a Büyükelçi olarak atadığı emekli General John Abizaid Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ilişkilerin güçlenerek devam etmesinden yana olduğunu söyledi. ABD

ABD Başkanı  Trump'ın Suudi Arabistan'a Büyükelçi olarak atadığı emekli General John Abizaid Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ilişkilerin güçlenerek devam etmesinden yana olduğunu söyledi. Merkez Kuvvetler eski komutanı Abizaid Senato Dış İlişkiler Komitesinde kendisi için düzenlenen oturumda konuştu.

Abizaid Yemen Savaşı, Kaşıkçı cinayeti, Körfez Ülkeleri arasındaki çatlak, aralarında bir ABD vatandaşı ile kadın aktivistlerin bulunduğu masum insanlara kötü muamele gibi zorluklara rağmen iki ülke arasında uzun vadede güçlü ilişkilere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Trump emekli general Abizeid'i 2018 yılı Ekim ayında gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul konsolosluğunda öldürülmesinin ardından Kasım ayında büyükelçi olarak atamıştı.

Söz konusu cinayet ABD yönetiminian tepkisini çekmiş ve bazı senatörler bu cinayetin yanısıra Katar ile ilişkilerin bozulması ya da Lübnan Başbakanı Said Hariri'nin zorla alıkonulması gibi olayları da hatırlatarak Suud yönetimine karşı yaptırım uygulanması tavsiyesinde bulunmuştu.

Aralarında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da bulunduğu bazı üst düzey yöneticiler Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın imzasını taşıyan söz konusu olayları göz ardı etmeden ikili ilişkilerin daha önemli olduğunun altını çiziyor.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09