"ABD'nin Alaycı Bir Afganistan Politikası Var"

Aktivist Richard Becker, ABD’nin Afganistan’da alaycı bir politikası olduğunu ve Afgan sivilleri ve öldürmeye ve büyük yıkımlara yol açmaya devam ettiğini söyledi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Birçok savaş karşıtı ve sivil hak organizasyonunu kapsayan şemsiye kuruluş A.N.S.W.E.R Koalisyonu’nun bir üyesi olan Richard Becker, Amerikan Başkanı Barack Obama ve ABD ordusunun Afgan sivilleri öldürmeye devam ettiğini söylerken, “ABD ordusunun Afganistan ve Irak’ı işgali, büyük yıkımlara yol açtı, bu ülkelerin altını üstüne getirdi, Irak ve Afganistan halklarının yaşam standartlarını temel bir biçimde düşürdü” ifadelerini kullandı.

Becker, “Şu an görmekte olduğumuz, başkanın(Obama’nın) öldürülen kişilerin ailelerine mektuplar yazıp başsağlığı dilemesi ancak Afgan tarafında ve ABD tarafında daha fazla kişinin ölmesi anlamına gelen bir politika takip etmesi şeklindeki ‘alaycı politika’” diye devam etti.

Becker, eski savunma bakanı Robert Gates’in Obama’nın liderlik tarzını eleştirmesi münasebetiyle yorumda bulundu.

Gates “Görev: Savaştaki Bir Bakanın Anıları” kitabında, Obama’yı ve onun üst düzey sivil danışmanlarını, Afganistan’daki kendi savaş stratejileri konusundaki inanç eksiklikleri sebebiyle suçlamıştı.

Söz konusu anı kitabı, ABD’nin Afganistan ve Irak politikasına yapılan eleştirileri şiddetlendirme tehdidini bünyesinde barındırıyor. Kitap, Beyaz Saray ve Pentagon arasındaki derin anlaşmazlıkları ortaya koyuyor.

Cumhuriyetçiler bu anıları, Obama’ya bir başkomutan olarak yaptıkları eleştirileri teyit ettiği şeklinde değerlendiriyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09