ABD'li Senatörlerden Karzai'ye Anlaşma Uyarısı

Bir grup Amerikan milletvekili, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’yle görüşerek, ABD’nin imzalanmasında ısrar ettiği İkili Güvenlik Anlaşması’nı kabul etmeme konusunda uyarıda bulundu.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Cumhuriyetçi milletvekilleri John McCain ve Lindsey Graham’ın da aralarında bulunduğu grup, Perşembe günü yapılan görüşmenin ardından anlaşmanın yakın zamanda imzalanacağını umduklarını söyledi.

McCain Kabil’de yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Karzai’yle yaptığımız uzun toplantının sonucunda, bu farkları azalttık ve inanıyorum ki er ya da geç bu anlaşmanın imzalanacağını umabiliriz” ifadelerini kullandı.

Amerikan milletvekilleri, anlaşma imzalanmadığı takdirde bunun ülkeye ve bölgeye bir tehdit oluşturacağını öne sürdü.

Söz konusu anlaşma, 2014’ten sonra da ABD askerlerinin Afganistan’da kalmasına imkan tanıyor. Bu anlaşma imzalanmazsa, ABD ve NATO güçleri Afganistan’dan tamamen çıkmak durumunda kalacak.

Washington anlaşmanın 31 Aralık 2013’e kadar imzalanmasını istiyordu ve binlerce askerin Afganistan’da kalması için gerekli hazırlıkların zaman gerektireceğini belirtiyordu. NATO müttefiki ülkeler ise, ABD çekildiği takdirde kendilerinin de burada kalmayacaklarını belirtmişti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise, ABD tarafından kendisine anlaşmayı imzalaması için gözdağı verilmesini ya da baskı yapılmasını kabul etmeyeceğini söyleyerek, meselenin Nisan’daki seçimlerden sonra gelecek yeni hükümete bırakılması gerektiğini ifade etmişti.

Karzai ayrıca, Kabil’in ABD Afganistan’daki sivil bölgelere ölümcül hava saldırılarını durdurma garantisi vermedikçe ve Taliban’la barış süreci için aracı olma konusunda yardım etmedikçe anlaşmayı onaylamayacağının altını çizmişti.

Geçtiğimiz günlerde yine ABD milletvekilleri, Afganistan’da bulunan ve ‘İkinci Guantanamo’ olarak anılan Bagram hapishanesini Afgan yönetimine teslim etmesinin ardından, 88 mahkumun salıverilmesi kararını engellemeye çalışmıştı. ABD’li vekiller söz konusu mahkumların güvenlik için bir tehdit oluşturduğunu öne sürerken, Kabil ise hapiste tutulmaları için yeterli delile sahip olunmadığını belirtiyor.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan bazı yorumcular ise, tüm bu ABD-Kabil geriliminin bir tiyatrodan ibaret olduğunu ve güvenlik anlaşmasının eninde sonunda imzalanacağını söylüyor.

Geçmiş yıllarda ABD’ye yakın tavrıyla bilinen Hamid Karzai’nin, son zamanlarda Amerika’nın sivillere yönelik yıllardır yapageldiği katliamlara karşıt tavırlar sergilemesi, akıllarda soru işaretleri oluşturuyor.

Önümüzdeki Nisan ayında Afganistan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Mevcut Cumhurbaşkanı Karzai ise, bu seçimde aday olamayacak.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09