ABD ve Suud'dan Sisi'ye 'İhvan'la uzlaş' baskısı

ABD ve Suudi Arabistan yönetimlerinin Mısır’dan, Müslüman Kardeşler’e baskı politikasını değiştirmesini ve siyasete katılmalarını talep ettiği ifade ediliyor.

ABD ve Suudi Arabistan yönetimlerinin Mısır’dan, Müslüman Kardeşler’e baskı politikasını değiştirmesini ve siyasete katılmalarını talep ettiği ifade ediliyor. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır devlet  başkanı Sisi'nin peşpeşe Suud'a ziyaret etmelerinin tesadüf olamdığı bildiriliyor.

Merkezi Dubai’de bulunan Middle East Briefing Ortadoğu’daki son gelişmelerle ilgili bir rapor yayınladı. Raporda Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Suudi Arabistan ziyaretinin ardından yeni bir bölgesel sistemin oluşmaya başladığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti esnasında Sisi’nin de bu ülkeyi ziyaret etmesinin tesadüf olmadığı belirtilen raporda, Ürdün Kralı Abdullah’ın 26 Şubat’ta Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiği, ziyaretten bir gün sonra ise Kahire’ye gelerek Sisi ile görüştüğü kaydedildi.

Middle East Briefing’in raporunda, Ürdün Kral Abdullah’ın Kahire ile Riyad arasındaki diplomasi mekiğini, ‘tıkanmış olan kanalları açma girişimi’ şeklinde yorumladı.

Raporda; “25 Şubat’ta Mısır ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları Paris’te bir araya geldi. Ardından Sisi, iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarını gidermek için bu ülkeyi ziyaret etti. Görüşülen konuların zorluğu nedeniyle bir arabulucuya ihtiyaç duyulmuştur.” denildi.

Raporda Amerika ve Suudi Arabistan yönetimlerinin Mısır’dan, Müslüman Kardeşler’e baskı politikasını değiştirmesini ve siyasete katılmalarını talep ettiği de belirtildi.

Raporda son iki ayda bölgede ciddi değişikliklerin yaşandığı, Müslüman Kardeşler lehine Katar ve Mısır’ın uzlaşması beklenirken, şimdi Kahire’den bütün stratejisini değiştirmesi istendiği de kaydedildi.

Müslüman Kardeşler ile Mısır yönetiminin uzlaşabileceğinin de altı çizilen raporda; “Mısır yönetimi Cemaate Rabia Meydanı’nda ölenlerin ailelerine tazminat vermeyi teklif etti” deniliyor.

Söz konusu teklifin, Hürriyet ve Adalet Partisi Başkanı Saad el Katetni ile tutulduğu hapishanede yapılan gizli görüşmede söylendiği raporda yer alıyor. Sisi’nin de Suudi Arabistan ziyaretinden önce İhvan’ın bazı üst düzey yöneticileri ile görüştüğü iddia ediliyor.

Middle East Briefing’in raporun bazı bölümleri Sisi yönetimine yakın Mısır Vatan Gazetesi tarafından da yayınlandı.

Uzmanlar Kahire’nin ciddi bir ekonomik darboğaza girdiğini, buradan çıkış için Körfez ülkelerinin yardımlarına ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09