ABD ve Japonya’dan ‘Çin tehdidine’ karşı savunma anlaşması

Japonya ve ABD 17 yıllık ikili güvenlik anlaşmasını olası bir ”Çin tehdidine” karşı yeniledi. Çin ise Japonya’yı daha da militarist hale getiren bu anlaşmadan rahatsız.

Japonya ve ABD, “Çin tehdidine” karşı yeni bir savunma ortaklığı oluşturma konusunda anlaşmaya vardı. Çin ise, Başbakan Şinzo Abe yönetimi altında Japonya’nın giderek daha da militaristleşmesinden rahatsız.

Japonya’yı askeri yönden daha iddialı duruma getiren bu anlaşma barış dönemlerinden Tokyo’nın saldırı altında kaldığı ya da bir silahlı saldırı düzenleyeceği dönemlere kadar çeşitli “provokasyon derecelerinde” ABD ve Japonya’nın birlikte nasıl çalışacağının düzenlenmesine yardım edecek. Açıklanan anlaşma metninde “Barış dönemlerinden beklenmedik olaylara, Japonya güvenliğinin bozulmasını sorunsuz bir şekilde engellemek için her iki ülke de tedbirler alacaktır” deniyor.

Bu anlaşmayla iki ülke 17 yıllık ikili güvenlik anlaşmasını ilk kez yenilemiş oldu. Bu durum, büyük ölçüde Çin’in Doğu Çin Denizi’nde giderek artan askeri etkinliğine bir yanıt niteliğinde.

Tokyo ve Pekin, Doğu Çin Denizi’ndeki bir grup insansız ada için uzun süredir zaman zaman ciddi gerilimlere neden olan anlaşmazlık yaşıyorlar. Japonya’nın Senkaku, Çin’in ise Diaouyu adını verdiği bu adar, altında büyük petrol ve doğalgaz yatakları olduğuna inanıldığı için büyük önem taşıyor. Adalar şu anda Japonya’nın kontrolünde olsa da Çin, adaların tarihsel olarak kendilerine ait olduğunu savunuyor.

ABD’nin yanında savaşa katılabilir

Eylül ayının sonlarında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin ordusunun modernize edilmesi çağrısında bulunmuş ve bu şekilde “bölgesel bir savaşın kazanılabileceğini” söylemişti. Temmuz ayında ise Japonya, İkinci Dünya Savaşı sonrası pasif duruşundan uzaklamak için anayasasının bir bölümünü değiştirmiş ve yabancı ülkelere askeri operasyon yasağını kaldırmıştı. Anayasadaki bu değişim, Japonya ordusunun artık saldırıya uğramaları halinde ABD’nin ya da diğer müttefiklerinin yanında savaşa katılabileceği anlamına geliyor.

Eylül ayında Tokyo ve Washington arasında yapılan görüşmeler de ileri dönemlerde Japonya’nın daha da saldırganlaşabileceğinin bir göstergesi. Bu görüşmelerde ABD’nin, Japonya’ya gelecekte saldırı silahları sağlama olasılığından bahsedildi.

2012’de radikal milliyetçi bir programla seçilmesinden bu yana Şinzo Abe, ükesinin askeri harcamalarını artırarak, silah ihracatı yasağını gevşetti. Ülkenin savunma bütçesi de en yüksek seviyeye ulaştı.

Çin öfkeli

Japonya’nun tüm bu militaristleşme adımlarının ardından gelen Washington ve Tokyo arasındaki bu anlaşma Pekin’i kızdırdı. Anlaşmanın duyurulmasının ardından bir açıklama yayımlayan Çin Dışişleri Bakanlığı, bu yeni anlaşmanın Çin’in çıkarlarına müdahale etmemesi gerektiğini belirtti. Açıklamada, “Japonya-ABD ittifakı belirli tarihsel koşullar altında düzenlenen ikili bir anlaşmadır. Kendisinin ikili olma kapsamını aşmaması ve Çin dahil, üçüncü tarafların çıkarlarına zarar vermemesi gerekir” dendi. Çin ayrıca Şinzo Abe’yi İkinci Dünya Savaşı militarizmini yeniden canlandırmakla suçladı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09