AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.2.2016 20:07:32

ABD, 'terörle mücadele' kapsamında Nijerya Ordusu'na eğitim veriyor

Amerikalı yetkililer, olası terör saldırılarına karşı Çad, Nijer, Nijerya ve Kamerun ordusuna üç hafta boyunca tatbikat yaptıracak. ABD,

Afrika askeri güçleri, Senegal'de ABD liderliğindeki terörle mücadele eğitim programına başladı. Program kapsamında aralarında Nijerya'nın da olduğu dört ülkenin ordusuna ABD tarafından eğitim verilecek.

ABD'nin Afrika Özel Harekat Komutanlığı Sözcüsü Nathan Broshear, Senegal'in Thies kentinde, Fransa ve Almanya dahil 30 ülkeden askeri personelin katıldığı eğitim programında, çoğu Amerikalı bin 700 özel harekatçının görev aldığını belirtti.

Broshear, "Filinta" operasyonları olarak bilinen tatbikatların, Çad Gölü havzasındaki ülkelerin askerlerinin eğitilmesiyle bölgedeki herhangi bir terör tehdidine karşı yapılan hazırlığın sembolü olduğunu vurguladı.

Afrika Özel Harekat Komutanlığından Tuğgeneral Donald Bolduc, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Filinta" operasyonlarının Burkina Faso'nun başkenti Vagadugu'da 32 kişinin ölümüne yol açan saldırıdan birkaç hafta sonra başladığını kaydetti.

Militan gruplar arasında artan işbirliğinin, bölgede daha etkin olabilecekleri anlamına geldiğini söyleyen Bolduc, "Bu işbirliğinin, IŞİD'i Kuzey Afrika'da daha etkin, Boko Haram'ı Çad Gölü civarında daha ölümcül hale getirdiğine şahit oluyoruz" dedi.

El-Kaide'nin Kuzey Afrika kolu AQIM ve IŞİD'in, Libya'da birlikte hareket ettiğini belirten Bolduc, AQIM'in IŞİD'ten etkilenmekten ziyade, onlardan emir aldığını dile getirdi.

Bolduc, bölgesel işbirliği ve istihbarat paylaşımının önemini vurgulayarak, ABD'nin Çad, Nijer, Nijerya ve Kamerun'un gelecek yılın ortalarında ortak istihbarat merkezi kurmasına yardım edeceğini ifade etti.

2005'den bu yana devam eden yıllık tatbikatların, 8-29 Şubat'ta süreceği, bazı tatbikatların da Moritanya'da yapılacağı belirtildi.

ABD'nin Boko Haram'la mücadeleye destek için Batı Afrika ülkesi Nijerya'ya MRAP tipi 24 zırhlı araç hibe ettiği açıklanmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, ekim ayında Senato ve Temsilciler Meclisi'ne gönderdiği mektupta, Boko Haram'a karşı mücadelede teknik ve lojistik destek sağlanması amacıyla 12 Ekim'de yaklaşık 90 askerin gönderildiğini, Kamerun'a gidecek toplam asker sayısının 300 olacağını açıklamıştı.

Çad, Nijer, Nijerya, Kamerun ve Benin, Boko Haram ile mücadele kapsamında "Ortak Çok Uluslu Müdahale Gücü" oluşturmuştu. Müdahale gücünün göreve başladığında, Boko Haram ile silahlı grupların saldırılarına maruz kalan bölgelerde güvenliğin, istikrarın ve insani yardımın sağlanması için çalışması planlanmıştı.

Burkina Faso’nun başkenti Vagadugu’daki bir otele düzenlenen ve 32 kişinin ölümüne neden olan terör saldırıyı Mağrib El-Kaidesi üstlenmişti. Saldırının ardından bölgede yer alan 4 ülke, güvenlik güçlerini teyakkuza geçirmişti.

Kaynak: Dünya Bülteni

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09