ABD ile Hindistan Arasında Diplomat Gerginliği

ABD'nin New York kentinde bir Hintli diplomatın gözaltına alınma şekli Washington ile Yeni Delhi ilişkilerini gerdi. Kızını okula götürürken gözaltına alınan Hintli diplomat, kelepçelendi ve giysilerini çıkarmaya zorlandı.

ABD'nin New York kentinde Hindistan'ın başkonsolos yardımcısı olarak görev yapan Devyani Khobragade, vizede usulsüzlük şüphesiyle gözaltına alındı.

Kızını okula götürdüğü sırada gözaltına alınan Khobragade, kelepçelenerek karakola götürüldü. Khobragade'nin üst aramasında giysilerini çıkarmaya zorlanması Hindistan'ın tepkisine neden oldu.

Bırakıldıktan sonra Hint medyasına bir mektup gönderen Khobragade, gözaltındayken defalarca diplomatik dokunulmazlığı olduğunu söylemesine rağmen, kendisine sıradan bir suçluymuş gibi davranıldığını belirtti.

Olay, ABD ve Hindistan arasında diplomatik bir soruna dönüştü. Hindistan ABD'li diplomatlardan, diplomatik kimlik kartlarını geri istemeyi, diplomatların evlerinde çalışan Hintli personelin maaşlarını sormayı, Hindistan'ı ziyaret eden ABD heyetiyle görüşmede bulunulmama gibi bazı misillemeler yapmayı planlıyor.

Yeni Delhi'deki ABD Büyükelçiliği'nin önüne, güvenlik için konulan trafik barikatları da, tepki olarak Hint polisi tarafından kaldırıldı.

Adının gizli kalmasını isteyen Hintli bir yetkili, Hindistan hükümetinin önceliğinin, kadın diplomatın ülkesine dönmesini sağlamak olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise, federal makamların konuyu Hindistan ile görüşeceğini söylemekle yetindi.

Dün akşam kefaletle salıverilen 39 yaşındaki Devyani Khobragade, Hintli hizmetçisinin çalışma vizesi alabilmesi için sahte belge ibraz ettiği suçlamasıyla geçen hafta gözaltına alınmıştı.

Savcılara göre, hizmetçisine aylık 4500 dolar ödediğini iddia eden Hintli diplomatın bu beyanatı gerçeği yansıtmıyor.

Çalışanına gerçekte daha az ödeme yaptığı öne sürülen Devyani Khobragade ise kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmiyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09