Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.10.2016 10:58:55

ABD: Husilerin kontrolündeki bölgeden saldırı yapıldı, karşılıksız bırakmayacağız

Amerikalı yetkililer, Amerikan Deniz Kuvvetlerine bağlı bir muhrip geminin Çarşamba günü Ensarullah’ın kontrolündeki bir bölge üzerinden saldırıya uğradığını ve bu saldırının son 4 gün içerisinde gerçekleştirilmiş olan 2. saldırı olduğunu açıkladı. ABD: Husilerin kontrolündeki bölgeden saldırı yapıldı, karşılıksız bırakmayacağız

İslami Analiz/Haber Merkezi

Amerikalı yetkililer, Amerikan Deniz Kuvvetlerine bağlı bir muhrip geminin Çarşamba günü Ensarullah’ın kontrolündeki bir bölge üzerinden saldırıya uğradığını ve bu saldırının son 4 gün içerisinde gerçekleştirilmiş olan 2. saldırı olduğunu açıkladı. Öte yandan Ensarullah Hareketi yöneticilerinden olan Muhammed El-Buheyti bu iddiaların doğru olmadığını ve Yemen’e doğrudan müdahale etmek için ileri sürülen bahaneler olduğunu ifade etti.

Yemen’in bu hadiseden dolayı ilerleyen günlerde Amerika merkezli yeni bir problemle karşı karşıya geleceği ifade ediliyor. Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre Amerikalı yetkililer Ensarullah’ın kontrolündeki bölgelerden kendilerine “füze saldırısı” düzenlendiğini iddia ettiler. Ancak hem Ensarullah hareketinden hem de Yemen ordusundan bu iddiaların yalan olduğu yönünde açıklama geldi.

Washington yönetimi tarafından yapılan açıklamada bu saldırının karşılıksız kalmayacağı ifade edilirken Ensarullah Hareketi’ndeki üst düzey isimlerden Muhammed El-Buheyti bu saldırı iddialarının yalnızca Amerika’nın Yemen’e doğrudan müdahale etmek için ortaya attığı bir bahaneden ibaret olduğunu söyledi. Pentagon’dan yapılan açıklamada “uygun zamanda uygun bir yolla karşılık verileceği” belirtildi.

Pentagon sözcüsü Peter Cook “USS Mason” muhrip gemisine en az bir adet füze fırlatıldığını ve füzenin fırlatıldığı mevkinin Husilerin kontrolünde olduğunu söyledi. Cook, geminin füzesavar sisteminin harekete geçtiğini ve füzenin gemiye zarar vermediğini de ifade etti.

Amerikan Savunma Bakanlığı sözcüsü JeffDavis ise Amerikan yönetiminin böyle bir saldırı girişimini karşılıksız bırakmayacağını söyledi.

Ayrıca Amerikalı yetkililer konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, soruşturma kapsamında hareketin kontrolünde bir radar sisteminin varlığı ihtimalinin de araştırıldığını, nitekim o radar sistemi sayesinde Amerikan muhrip gemisinin yerinin tespit edilmiş olabileceğini ifade ettiler. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09