ABD Güney Kore'ye Yeni Askerler Gönderiyor

Amerika, Güney Kore’ye iyileştirilmiş ekipmanlı 800 askeri göndereceğini açıkladı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Pentagon dün yaptığı açıklamada, askerlerle birlikte ABD’nin Texas’taki bir üssünden 1 Şubat’ta başlayarak 9 aylığına 40 Abram ana muharebe tankı ve 40 Bradley savaş aracı göndereceğini ifade etti.

ABD’nin halihazırda Güney Kore’de yaklaşık 28,000 askeri bulunuyor.

ABD Ordu Albay’ı Steve Warren, “Kore’ye gidecek bu ek kuvvetler, Pasifik’teki yeniden dengelemenin bir parçası. Uzun zaman önce planlanmıştı ve Kore Yarımadası üzerindeki kalıcı güvenlik taahhüdümüzün bir parçasını teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

Warren, “Bu, Kore’deki komutanlara ek bir  güç veriyor: İki bölük tank ve iki bölük Bradley” diye ekledi.

Kuzey Kore ile Güney Kore-ABD arasında nükleer çalışma tartışması sürerken Kuzey Kore nükleer cephaneliğini, zaman zaman bölgeye nükleer güce sahip savaş gemileri ve atom bombası taşıma kapasitesi olan uçaklar konuşlandıran Amerikan ordusuna karşı koruma çabasıyla geliştirdiğini belirtiyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-Se ile dün görüşmüş ve “Kuzey Kore’yi nükleer bir devlet olarak kabul etmeyeceğiz” demişti.

Kerry, “Güney Kore’nin savunması konusunda, ABD ordu kabiliyetlerinin genişletilmiş caydırıcılığı ve tam menzilini devreye sokarak tam anlamıyla kararlı olmaya devam edeceğiz” diye eklemişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09