AMERİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 5.12.2018 09:27:02

ABD Dışişleri: Yeni bir liberal düzen kuruyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere bulunduğu Belçika'da yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni bir liberal dünya düzeni kurduğunu söyledi. ABD Dışişleri: Yeni bir liberal düzen kuruyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere bulunduğu Belçika'da yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni bir liberal dünya düzeni kurduğunu söyledi.

ABD’nin “uluslararası liderliği” terk etmediğini belirten Pompeo, İran ve Çin’i de dünyayı istikrarsızlaştırmakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı, diplomatlara hitaben yaptığı konuşmada, “Büyük demokrasimizin en iyi gelenekleriyle soylu ulusları, savaşları önleyen ve refaha ulaştıran yeni bir liberal düzen inşa etmek için bir araya getiriyoruz” dedi.

Pompeo “Başkan Trump’ın yönetiminde uluslararası liderliği ve uluslararası sistemdeki dostlarımızı terk etmiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Konuşmasında İran ve Çin’i dünyayı istikrarsızlaştırmakla suçlayan Pompeo, ABD’nin tek taraflı hareket ettiğine dair eleştirileri kabul etmeyerek, “Avrupalı dostlarımız bile bazen özgür dünyanın çıkarlarına hizmet etmediğimizi söylese de bu açıkça yanlış” şeklinde konuştu.

Pompeo ayrıca Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’na Çin gibi ülkelere sağladıkları fonlarını azaltma konusunda baskı yaptıklarını kaydetti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09