"ABD Afganistan'ı Sömürgeleştirdi"

Siyasi analist Richard Becker, bir Amerikan temyiz mahkemesinin ABD’nin Afganistan’da tutukladığı kişilerin yargılanmada süresiz mahkum edilmesini onaylamasının, Washington’un Afganistan’da sömürgeleştiğini gösterdiğini söyledi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Cuma günü Press TV’ye verdiği röportajda, ABD’deki A.N.S.W.E.R. - Act Now to Stop War And End Racism (Savaşa ve Irkçılığa Son Vermek İçin Şimdi Harekete Geç) koalisyonundan Richard Becker, mahkeme kararının ABD’nin Afganistan’ın bağımsızlığına saygı duymadığını gösterdiğini ifade etti.

Becker, “Amerikan hükümetinin Afgan hükümetini gerçekten bağımsız bir hükümet olarak gördüğü ve ona saygı duyduğu fikri bir ‘uydurma’dır” şeklinde konuştu.

“ABD avantaj sahibidir. ABD baskıcıdır. ABD Afganistan’ı sömürgeleştirmiştir. Kendine, belirli aralıklarla 1979’dan bu yana Afganistan’a müdahale etme hakkını tanımıştır” diye devam eden Becker, “ABD, Afganistan’ın bağımsızlığına hiç saygı duymuyor ve halkla ilişkiler bağlamındaki amaçları dolayısıyla saygı duyduğunu söylemeye devam ediyor. Ancak bu doğru değil” dedi.

ABD’nin Columbia ilçesinde bir temyiz mahkemesi, Afganistan’da Bagram’da ABD ordusu tarafından tutuklu bulunan 5 mahkum tarafından yazılan haksız tutuklama dilekçesiyle ilgili, bunun Amerikan Anayasası’nın ‘erişemeyeceği’ bir durum olduğu kararını verdi.

Dilekçeler, tutukluların yasadışı mahkumiyete itiraz haklarını hatırlatırken, söz konusu hak ABD Yüksek Mahkemesi tarafından Guantanamo tutukluları için tanınmış durumda ancak pratikte tam olarak uygulanmıyor.

Temyiz mahkemesi, Guantanamo ile Bagram arasında fark olduğunu iddia ederken, Bagram hapishanesi ‘Afganistan'in Guantanamosu’ olarak biliniyor.

Söylentilere göre Amerika, Bagram’da Afgan olmayan mahkumları tutuyor. Bagram hapishanesinde, ABD güçleri tarafından mahkumlara ciddi istismarlar yapıldığına dair çok sayıda iddia var.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09