ABD 88 Afgan Tutuklunun Serbest Bırakılmasını İstemiyor

Amerika, Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Parwan ilinde bulunan bir hapishaneden 88 mahkûmun, güvenlik tehdidi oluşturdukları gerekçesiyle serbest bırakılmaması çağrısı yaptı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Wall Street Journal’a isminin açıklanmaması şartıyla konuşan bir ABD yetkilisi, Washington’un Kabil’den ancak son zamanlarda kontrolünü kendisine verdiği Bagram hapishanesindeki mahkûmlarını serbest bırakmamasını istediğini aktardı.

Yetkili, “Ellerinde –Afgan ve koalisyon(ISAF)- kanı olan 88 kişinin serbest bırakılması konusunda endişeliyiz. Daha da önemlisi, Afgan hükümetiyle aramızda yapılan bir anlaşma ihlal ediliyor” açıklamalarında bulundu.

Kabil’in kuzeyinde yer alan Bagram hapishanesinde, yıllardır yüzlerce kişi mahkum olarak tutuluyor. Bu kişiler, hapishane ABD kontrolündeyken tutuklanmıştı. Amerika buranın kontrolünü birkaç yıllık bir gecikmeyle Afgan yönetimine devretti.

Kasım 2012’de, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai Afgan kuvvetlerine hapishanenin kontrolünü ele geçirmeyi emretmiş ve Amerika’yı Gözaltılara İlişkin Mutabakat Zaptı’na uymamakla suçlamıştı.

Pazartesi günü, ABD’nin Bagram hapishanesini teslim etmesinden aylar sonra, Kabil hükümeti 650’den fazla mahkûmu serbest bıraktı.

Ceza Davaları İnceleme Komisyonu üyesi Abduşşekûr Dadras Pazartesi günü, mahkûmların Afgan adli makamlarının haklarında saldırgan faaliyetlere karıştıklarıyla ilgili delil bulamaması nedeniyle aklandıklarını söyledi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09