FİLİSTİN

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 16.3.2017 11:29:34

ABD, 15 siyonistin öldüğü eylemin planlayıcılarından Ahlam Temimi'yi Ürdün'den istiyor

ABD, 15 siyonistin öldüğü eylemin planlayıcılarından Ahlam Temimi'yi Ürdün'den istiyor ABD, 15 siyonistin öldüğü eylemin planlayıcılarından Ahlam Temimi

Amerika Adalet Bakanlığı, 2001 yılında Kudüs’teki Sbarro restaurantını hedef alan şehadet eyleminin failleri arasında yer alan Filistinli direnişçi Ahlam Temimi’yi yargılamak için Ürdün hükümetinden istiyor. Amerika, talebine gerekçe olarak saldırıda ölenler arasında iki Amerikan vatandaşının olmasını gerekçe gösteriyor.
 
"Amerika vatandaşı" olan Mavi Marmara şehidi Furkan Doğan için kılını kıpırdatmayan Amerika Adalet Bakanlığı, Filistinli direnişçilerinin düzenlediği şehadet eyleminde ölen Amerika vatandaşları için harekete geçti.
 
Amerika Adalet Bakanlığı, Ürdün hükümetinden Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 2001 yılında Batı Kudüs’teki Sbarro restaurantını hedef alan saldırısından sorumlu tutulan Ürdün vatandaşı Ahlam Temimi’nin Amerikan makamlarına teslim etmesini istedi.
 
Sbarro eyleminde İzzeddin el-Kassam Tugayları’na istihbarat bilgisi verdiği için İsrail tarafından tutuklanarak 16 kez müebbed hapse mahkum edilen Temimi, Hamas ile İsrail arasında 2011 yılında gerçekleştirilen esir takasıyla serbest bırakılmıştı. Temimi, serbest bırakılmasından sonra vatandaşlığı bulunan Ürdün’e geçmişti.
 
FBI’ın terör listesine aldığı Temimi, Amerika toprakları dışındaki Amerikan vatandaşlarına karşı kitle imha silahı kullanarak ölümüne yol açma suçlamasına muhatap olmuştu. Amerika, Temimi’nin önemli bir rol üstlendiği Sborro saldırısında ölenler arasında 2 Amerikan vatandaşının olduğunu açıklamıştı.
 
Amerika’nın bu girişimi İsrail’de sevinçle karşılandı. Yedioht Ahronot’ta yer alan habere göre İsrail Kanun Merkezi Başkanı Avukat Nitsana Darshan-Leitner, Amerika’nın bu talebini memnuniyetle karşılayarak “Temimi’nin tutuklanmasını uzun bir süredir istiyorduk. Çünkü, yaptıklarından hiçbir zaman pişman olmamış, yaptıklarıyla gurur duymuş bir kişidir. Temimi tutuklanmalı ve Amerika yargısının karşısında hesap vermelidir” dedi.
 
Amerika ile Ürdün arasında karşılıklı suçluların teslim anlaşmasına dikkat çeken Leitner, aradan geçen 16 yıllık süreye rağmen Ürdün’ün Temimi’yi teslim etmesi gerektiğini söyledi.
 
AHLAM TEMİMİ KİMDİR?
 
İZZEDDİN EL-KASSAM TUGAYLARI’NDA İLK KADIN DİRENİŞÇİ
 
1980 yılında Ürdün’de dünyaya gelen Ahlam Temimi, lise eğitimini tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte Ramallah’a dönerek Bir Zeyt Üniversitesi’nde gazetecilik okumaya başladı. Temimi, gazetecilik görevi sırasında şahid olduklarından etkilenerek direnişe katılma kararı almıştı. Temimi, fakülte arkadaşı olan Vail Dağlas aracılığıyla Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na katıldı.
 
Temimi, gazetecilik görevi adı altında Batı Kudüs’teki stratejik öneme sahip hedefleri belirleyip, elde ettiği bilgileri el-Kassam Tugayları’nın Batı Şeria’daki komutanı Abdullah Barguti’ye iletiyordu. Barguti de Temimi’nin verdiği bilgiler ışığında şehadet eylemcileri için planlar hazırlıyordu.
 
Temimi’nin desteğiyle gerçekleştirilen en önemli şehadet eylemi, 9 Ağustos 2001’de Sbarro rastaurantunu hedef alan eylemdi. Sadece İsrail’i değil bölgedeki karar mercilerini de sarsan bu eylemde 15 İsrailli ölürken 150 İsrailli de yaralanmıştı.

Kaynak : Kudüs Haber

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09