529 idama 37 onama, 683 yeni idam kararı daha! (Güncellendi)

Mısır'da Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii'nin de aralarında olduğu 683 kişi daha idama mahkum edildi, geçen ay idama mahkum edilen 529 kişiden 492'sinin cezası ise müebbet hapse çevrildi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Minya Ceza Mahkemesi, "şiddete teşvik ve karakollara saldırı" iddiasıyla yargılanan darbe karşıtı 683 kişi hakkında ilk kararını açıkladı. Aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu darbe karşıtı 683 kişi hakkında daha idam kararı veren mahkeme dosyayı müftüye sevketti.

Söz konusu idam kararlarının 24 Mart’ta idama mahkum edilen 529 kişininkinden farklı bir davaya ilişkin olduğu belirtildi.

Mahkeme, 683 kişi hakkında verilen idam hükmüne ilişkin kararın 21 Haziran'da sanıkların yüzüne okunmasına karar verdi.

Kararın temyiz yolunun açık olduğu ifade edildi.

Karar karşısında sanık ailelerinden bazıları bayılırken, "Hasbunallahu ve nimel vekil (Başımıza gelecek her türlü belâ ve musibete karşı Allah bize yeter. O, ne güzel dost ve ne güzel bir vekildir)" haykırışları duyuldu.

İdam kararının ardından mahkeme çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Mısır yasalarına göre, idam dosyaları mahkeme kararının ardından müftüye gidiyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra karar tekrar mahkemeye gönderiliyor ve burada sonuca bağlanıyor.

Söz konusu idam kararlarının 24 Mart’ta idama mahkum edilen 529 kişininkinden farklı bir davaya ilişkin olduğu belirtiliyor.

492 İDAM İPTAL EDİLDİ

AFP'nin haberine göre Mısır’da mahkemenin geçen ay 529 kişi hakkında verdiği idam kararının 492’si bozularak ömür boyu hapis cezasına çevrildi.

Minye Mahkemesi’nin 37 kişinin idamına ilişkin verdiği bu kararı için temyiz yolunun açık olduğu belirtildi. Karar Mısır yargı sistemine göre iki aşamalı temyiz sürecinden geçtikten sonra kesinleşecek.

Kararın kesinleşmesinin ardından cumhurbaşkanı af yetkisini kullanarak mahkumları affedebilir. Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi seçimlerin ardından göreve başlayacak yeni cumhurbaşkanının idam mahkumlarını affedebileceğini belirtmişti.

Söz konusu davada sanıklar ‘şiddet olaylarına karışma ve teşvik etme, kişilere ve kamu malına saldırı’ ile suçlanıyor.

İdam kararları Mısır’daki darbe karşıtları ve Müslüman Kardeşler destekçilerinin yanı sıra uluslararası toplumun da büyük tepkisine neden oldu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09