TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.1.2017 09:01:06

16 kişinin yaşamını yitirdiği Şirvan’daki madende 450 işçi işten atıldı

Siirt’in Şirvan ilçesinde meydana gelen göçükte hayatını kaybettiği, Ciner Holding’e ait maden ocağında çalışan 450 taşeron işçi işten atıldı. 16 kişinin yaşamını yitirdiği Şirvan’daki madende 450 işçi işten atıldı

Siirt’in Şirvan ilçesinde meydana gelen göçükte hayatını kaybettiği, Ciner Holding’e ait maden ocağında çalışan 450 taşeron işçi işten atıldı.
Şirvan’a bağlı Maden köyünde 17 Kasım’da meydana gelen göçükte 16 işçi toprak altında kalmıştı.
Facianın ardından maden ocağında çalışmaların durdurulduğu belirtilirken, şirket yetkililerinin maden ocağında herhangi bir faaliyet yürütülmemesinden ötürü 450 taşeron işçinin işlerine son verdiğini söylediği belirtildi.
‘Son işçi çıkarılana kadar oradaydık’
Kamyon şoförü Sezgin Deniz, “Meydana gelen olaydan sonra hepimizi çağırdılar. Bizler de gelip enkaz altında kalan işçi arkadaşlarımızın kurtarılması çalışmasına katıldık. Son işçi çıkarılana kadar bizler oradaydık. Ancak daha sonra bizleri çağırarak işimizin feshedildiğini ve kendileri tarafından hazırlanan iş feshi sözleşmesini imzalamamızı söylediler” diye konuştu.
‘İş çıkışları geriye dönük yapılmış’
İki aydır alamadıkları ücretlerini birkaç gün önce aldıklarını kaydeden işçiler, facianın ardından kendilerinin çalıştırılmaya devam edildiğini ancak daha sonra geriye dönük olarak çıkışlarının verildiğini anlattı.
İşçiler, Çin’den gelen 300 kişilik bir ekibin maden ocağında çalışmaya başlayacağını da öne sürdü.
‘Yasal işlemleri başlatacağız’
Maden Köyü İşçileri Park Elektrik Sendika Başkanı Cevher Anık da, faciadan bu yana bazı işçilerin işine son verildiğini belirterek, “Bugüne kadar yaklaşık 450’ye yakın işçinin işine son verildi. Halen bizlere şirket tarafından açıklama yapılmamıştır. Ancak işçi çıkarma durumunda biz sendika olarak gerekli yasal işlemleri başlatacağız. Sendikaya üye olan toplam 450 işçi bulunmaktadır. Şirket tarafından taşeron firmada çalışan işçilerin ise iş hakları feshedildi” diye konuştu.

Kaynak : Diken

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09