DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 8.1.2017 10:28:34

“Tekfir” Müslümanlar arası iç savaşın kapısıdır ve kapatılmalıdır

Doğru Haber Gazetesi yazarlarından Yasin Demir, bugün yayımlanan yazısında; Tekfir'in Müslümanlar arasındaki iç savaşın kapısı olduğunu ve kapatılması gerektiğini ifade etti. “Tekfir” Müslümanlar arası iç savaşın kapısıdır ve kapatılmalıdır

İslami Analiz/Haber Merkezi


 
Doğru Haber Gazetesi yazarlarından Yasin Demir, bugün yayımlanan yazısında; Tekfir'in Müslümanlar arasındaki iç savaşın kapısı olduğunu ve kapatılması gerektiğini ifade etti.

Yasin Demir'in söz konusu yazısı şu şekilde:

Müslüman Müslümanı “tekfir” etmeden (kâfir saymadan) onunla savaşamaz, kanını, malını ve ırzını kendisine helal sayamaz. Oysa bugün İslam coğrafyasında baştanbaşa, Müslüman Müslüman ile savaş halindedir. Bu nasıl mümkün oldu? Elbette tekfir ile… Kırılan, açılan bu kapının yeniden kapatılması için, İslam'ın bazı kıstaslarının hatırlanması, hatırlatılması zorunluluğu ve sorumluluğu doğmuştur. Biraz da bu kıstasların “sosyal medyada” dolaşıma konulması gerekir.
 
Resulullah aleyhisselam buyurdular ki;
 
-“Bir adam Müslüman kardeşine “kâfir” derse, bu söz ikisinden birisine geri döner ki eğer o dediği gibiyse (doğrudur) değilse o söz kendisine döner.
 
Yezid er Rakası Hz. Enes 'den (r.a) şöyle rivayet etti (Ebu Davud'da geçer) üç şey İslam'ın aslındandır. Lailaheillallah diyenden elini çekmek. Günahtan ötürü onu tekfir etmeyiz ve bir amel sebebi ile onu İslam'dan çıkarmayız…
 
Taberani, “el-Kebir 'de” ibn-i Ömer'den  (r.a) şu hadisi rivayet eder. “Lailaheillallah ehlinden elinizi çekiniz. Günahtan dolayı onları tekfir etmeyiniz. Kim lailaheillallah ehlini tekfir ederse o küfre daha yakındır.”
 
Müslim'de şu hadis kayıtlıdır. “Kim lailaheillallah der ve Allah'tan başka ibadet edilenleri inkâr ederse malı ve canı korunmuştur. Hesabı da Allah azze ve celle'yedir.”
 
Bu mahiyette çok daha engelleyici hadis-i şerif ve sahabe-i kiram (R.anhum) kavilleri vardır. Fakat şu ayeti kerime, iktidar ihtirası, geçici dünya menfaati sebebi ile Müslümanlar arası tekfirin dolayısıyla kıtalin kapısını kapatmıştır. Ki bu ayetin; Usame b. Zeydi'n bir savaş sırasında “lailaheillallah” diyen birisini vurması üzerine nüzul olduğu beyan edilmiştir. Resulullah da bu olay üzerine Hz. Usame'yi azarlamış ve “kalbini yarıp baktın mı” demiştir. (yer darlığından kısa kesiyoruz) Ayet şöyle buyurur. “Ey iman edenler! Allah yolunda sefere çıktığınız zaman son derece sorumlu davranın ve size selam verene (barış teklif edene) Dünya hayatının geçici menfaatini arayarak “sen Mümin değilsin!” demeyin çünkü asıl ganimet Allah'ın katındadır. Siz de daha önce onların durumundaydınız; zira Allah tüm yaptıklarınızdan haberdardır.” (Nisa-94)
 
Maalesef, Müslümanlar bütün potansiyel ve enerjilerini iç çekişme ve çatışmalarında tükettiklerinden gerçek küfür karşısında mecalleri kalmamıştır. Amerika-Rusya ve tayfalarının İslam coğrafyasında pervasızca cirit atmaları bu yüzdendir. Ey sorumluluk sahibi bütün Müslümanlar; madem Allah ve resulünün buyrukları bizler için bağlayıcı ve belirleyicidir; buyurun “Kur'an ve sünnetten” bir demet ihtara… Dikkate almak temennisi ile Allah'a emanetsiniz…

Kaynak : Doğru Haber

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09