Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 1.4.2015 19:35:56

“İran’a karşı koymak için Yemen’e kara saldırısı şart”

Mansur Hadi’nin dışişleri bakanı Riyad Yasin, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun İran’a karşı koyabilmek için Yemen’e kara saldırısı yapması gerektiğini söyledi. “İran’a karşı koymak için Yemen’e kara saldırısı şart”

El Arabiya kanalına ait el-Hades televizyonuna demeç veren Riyad Yasin, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan ülkesine kara saldırısı talep etti.

Riyad Yasin “Aden’e ne zaman döneceksiniz” şeklindeki bir soruya “Biz şu an Suudi krallığının misafiri olarak Riyad’da bulunuyoruz. Körfez ülkelerinin ve uluslar arası toplumun desteğini kazanmak için çaba gösteriyoruz” diye cevap verdi.

Yemen’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak İran’ı suçlayan Riyad Yasin, şunları söyledi:

“İran’ın Husilerle işbirliği yaparak Yemen’e müdahale etmesi ve Ali Abdullah Salih, bugün Yemen’de yaşananların sebebidir. Biz Riyad’a gelmeye ve halkımızı kurtarmak için çaba göstermeye mecbur kaldık. Hava saldırıları son derece isabetli ve biz bunları el-Arabiya televizyonundan takip ediyoruz.  

Husiler, koalisyonun hava saldırısından sonra yerleşim merkezlerine füzelerle saldırıyor ve böylece ‘Kesin Kararlılık Fırtınası’ operasyonunun imajını bozmaya ve dünya kamuoyunu Suudi Arabistan’a karşı kışkırtmaya çalışıyor. Husiler hala Aden’i ele geçirmeye çalışıyor.”

“Kasım Süleymani Yemen’de”!

El-Hades muhabirinin “Yemen’de İran devrim muhafızları var mı?” şeklindeki sorusuna da Riyad Yasin şu cevabı verdi:

“Bu, neredeyse kesin bir şey. Hatta Husilerin saldırılarının başlamasından önce Husiler için silah getiren bir İran gemisi durdurulmuştu.  İran, birkaç hafta önce de Husilere silah ve teçhizat göndermek için Tahran’la Sana arasında hava köprüsü kurdu.

Kasım Süleymani ve diğer devrim muhafızı komutanları Yemen’de bulunuyor. İran, Husiler için Scud ve diğer balistik füzeleri hazır hale getirmeyi ihmal etmedi. İran ayrıca Husilere füze rampaları için yedek parçalar da gönderdi. İran medyasının yayınları Yemen’e yaptıkları müdahalenin ispatı.

İranlılar şu an şaşkına dönmüş durumdalar; çünkü Yemen’i ele geçirebileceklerini sanıyorlardı; ama Kesin Kararlılık Fırtınası tüm hesaplarını bozdu.

Kara saldırısı istiyoruz

Bu operasyon tüm hedeflerine ulaşıncaya kadar sürecek. Bunun için bir süre söylenemez. Biz, Arap ülkelerinin en kısa sürede kara saldırısı başlatmasını istiyoruz. Körfez ülkeleri bizi desteklediklerini açıkladılar. Mansur Hadi, Körfez İşbirliği Örgütü’ne üyelik için başvuruda bulunacak. Biz, İran’ın bölgedeki nüfuzu karşısında birlik olmak istiyoruz.”

“İran ses bombası gibi”

Riyad Yasin, el-Hades muhabirinin “İran, Eritre’yi Yemen’i ya da bazı adaları ele geçirmek için tahrik edebilir mi? Şeklindeki sorusuna da şu cevabı verdi:

“İran bu tür gerginlik yaratıcı adımlar atmaya çalışabilir; ama Tahran’ın şu anki davranışları tıpkı bir ses bombasına benziyor. Çünkü İran Arap ülkelerinin Kesin Kararlılık Fırtınası operasyonundaki bu büyük gücü karşısında şaşkına döndü ve şu an büyük bir kaygı içerisinde.

İran, Arap ülkelerinin Suudi Arabistan komutasında birleşebileceğini düşünmüyordu. İran şu an Arapların Yemen zaferinden sonra Büyük ve Küçük Tonb adalarına operasyon yapmasından kaygılı. Tabi biz İran’ın akıllıca hareket edip Yemen’e daha fazla karışmamasını istiyoruz.”

Kaynak: YDH

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09