EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.6.2016 14:37:18

‘Kredi borçları ödenemiyor’

TÜİK verilerine göre, bu yılın ilk üç ayında sağlanan yüzde 4,8 oranındaki büyüme performansındaki en büyük payın sahibi banka kredilerine endeksli olduğu tespit edilen tüketim harcamaları. ‘Kredi borçları ödenemiyor’

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içinde yüzde 80’in üzerinde paya sahip olan tüketim harcamaları ilk çeyrekte son 18 çeyreğin en hızlı yıllık artışını gösterdi. Bu dönemde büyümeye, 5,9 puan ile en yüksek katkıyı sağlayan tüketim harcamalarının nasıl finanse edildiği sorusunun cevabı ise BDDK verilerinde ortaya çıktı. Büyümeye en büyük katkıyı sağlayan tüketim bankadan borçlanılarak finanse edildi. Son bir yılda tüketici kredilerinin tutarı 22,4 milyar lira artarak 390,9 milyar liraya yükseldi. Tüketici kredilerinde önemli paya sahip olan konut kredileri geçen yıla göre 14,1 milyar lira artarak 148 milyar liraya yaklaştı. Vatandaş, geçen yılın nisan ayındaki 154,8 milyar liralık ihtiyaç kredisi borcunun üstüne son bir senede 2,5 milyar lira ekledi. İhtiyaç kredilerinin hacmi Nisan 2016’da 157,2 milyar lira oldu.

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Nisan dönemi, negatif nitelikli bireysel kredi ve kredi kartı verilerini değerlendirdi.

Kredi kartı sahiplerinin borçlarını çevirebilmek için bireysel kredilere yüklenmek zorunda kaldığını söyleyen Deniz, şöyle konuştu:

"Kredi kartında gidecek yer kalmadı, tüketici nakit krediye yöneldi. TBB Nisan verilerine göre; bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe düşenlerin sayısında yüzde on artış, bireysel kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe düşenlerin sayısında yüzde sekiz azalma var.

Bireysel kredi kullananlarının hemen hemen tamamı, aynı zamanda bireysel kredi kartı kullanıcısıdır. Bu nedenle bireysel kredi borcunu ödemeyenlerin sayısındaki artış nedeniyle, kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısında azalmayı olumlu olarak değerlendirmek olanağı yoktur.

Bu veri; tüketicilerin kredi kartlarının limitlerini doldurdukları, kart borcunun bir takvim yılı içinde birkaç kez ödenmemiş olması nedeniyle nakit çekimi ve alışveriş işlemlerine kapatılan kartların borçlarının ödenmesi ve yaşamsal gereksinimlerini karşılamak için bankalardan nakit bireysel kredi kullanımına yöneldikleri ve maalesef kredi borçlarının da ödenemediğini ortaya koyuyor."

TBF'nin 2011 yılından bu yana banka borçlarındaki artışa dikkat çektiğini vurgulayan Deniz, "Son açıklanan veriler, hane halkı borç stokunun çevrilemez bir seviyeye gelmek üzere olduğu sinyalini vermektedir. Bu seviyeye gelinmesi durumunda, finans sektörü başta olmak üzere tüm ekonomik sistem ve zaten tehdit altında bulunan toplumsal barış ve huzur olumsuz etkilenecektir" uyarısında bulundu.

Kaynak : DHA

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09